30 Dakika Yürüyerek Sağlığınızı Koruyun

6
248

Her yaş grubunun rahatlıkla yapabileceği en önemli egzersizdir yürüyüş… Her gün düzenli olarak yapacağınız bir yürüyüş sizi hem ruhen rahatlatır hem de fiziksel aktivitelerden olması yönü ile kalp-damar, hipertansiyon, diyabet pek çok hastalığa iyi gelir.

YÜRÜYÜŞ ÖNCESİ

Sabah saatlerinde yapılan yürüyüş, metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırır. Tempolu bir yürüyüş öncesinde mutlaka ısınma hareketleri yapın. Böylece kaslar, eklemler gevşer ve olası yaralanmalar ortadan kalkar. Ayrıca, kalp damar sistemi de egzersize uygun hale gelir.

Yürüyüşe çıkmadan en erken iki saat öncesinde yemeğinizi yemiş olmanız önemlidir. Aksi takdirde; sindirim işlemi devam ettiği İçin vücut daha fazla zorlanır ve zarar görme riski artar. Sabah erken

saatlerdeki yürüyüş Öncesinde ise meyve gibi hafif bir şeyler atıştırmada yarar var. Böylece hem kan şekeriniz düşmez hem de metabolizmanız hızlanır.

İDEAL BİR YÜRÜYÜŞ İÇİN

Oksijeni bol açık havada yürüyüş yapmak her zaman önemlidir. Böylece vücudun oksijeni artar ve yağ yakımı hızlı ve düzenli olur. Sağlığınız için yürüyüşe çıkarken vücudunuzu sıkmayacak esnek ve ter emen kıyafetler tercih edin.

Yürüyüşün olmazsa olmazı rahat bir spor ayakkabıdır. Tabanı yüksek ve yürüyüş için uygun bir spor ayakkabı tercih etmeniz önemli. Eğer düztabansanız ya da diz, kalça, bel ya da ayak bileğinizde sıkıntı yaşıyorsanız, öncelikle doktor kontrolünden geçmelisiniz.

Sağlıklı bir yürüyüş planlarken maksimum kalp hızınıza göre hareket etmeniz gerekiyor.

Maksimum Kalp Hızı Nasıl Hesaplanır?

 Hesaplayabilmek için  220’den kendi yaşınızı çıkartıyoruz. Bulduğunuz sonucun %55 ve %80’ini  hesaplayın . Bu sonuçlar size yürüyüş sırasında  olması gereken minimum ve maksimum kalp hızını verir. Kişinin  100-110 kalp hızında yürümesi idealdir.

YÜRÜYÜŞ ESNASINDA

Yürüyüş esnasında başınızın dik ve karnınızı içerde olmasına özen gösterin. Ellerinizin boş olmasına dikkat edin. Eğer bir şey taşımanız gerekiyorsa bel ya da sırt çantası kullanın.

İdeal kalp hızınızı belirleyerek, 1 bu hızda yürümeye özen göstermelisiniz. İdeal kalp hızına ı ulaşmak İçin yürüyüş hızınızı yavaş yavaş artırın. Yürüyüş sonrasında ise tempoyu düşürerek kalp hızınızın normale dönmesini sağlayın. 5’er dakikalık olan bu periyotlar kalp ve damar sağlığı açısından son derece önemlidir.

Uzun süreli ve dinlenme periyodu yetersiz yürüyüşlerde vücudunuzun zarar görme ve yaralanma riski olduğunu unutmayın. Yürüyüş esnasında vücudunuzun herhangi bir yerinde ağrı, nefes darlığı, çarpıntı ya da baş dönmesi gibi şikayetlerinizde egzersizinize devam etmeyin.

Uzmanlara göre; sağlıklı ve en ideal yürüyüş, haftada en az 3, en fazla 5 gün; günlük 30-60 dakika arasında düzenli olacak şekilde yapılmalıdır

6 YORUMLAR

  1. Yürüyüşü de severim ama bisiklet bana daha zevkli geliyor. Günde en az 1 saat bisiklet sürüyorum, Hem sağlığımı hem ulaşımımı sağlıyor. Ayrıca dünyaya da zarar vermiyorum.

  2. Her insanın muhakkak sağlıklı kalmak ve formunu korumak adına ve günlük almış olduğu kalorileri yakmak adına istisnasız en az 30 dakika kadar yürüyüş yapması gerektiğine inanıyorum. Kendimden örnek verecek olursam 136 kiloya kadar çıkmış birisi olarak günlük olarak yediğime ve içtiğimi düzenli bir hale getirerek ve günlük 1 saat yürüyüş sayesinde 2,5 – 3 aylık süreç içerisinde 95 kiloya kadar düştüğümü ifade etmek istiyorum. Sağlık için formunuzu muhakkak koruyunuz.

  3. Okula veya işe giderken aceleniz yoksa ve yol müsaitse 1 durak önce inip yürüyerek gitmek her zaman vücudunuz için çok faydalı olur.Teşekkür ederim yazınız için

  4. 30 yürümek egrcekden çok saglıklı bir olay. Ben genelde 45 dakika koşmayı tercie diyorum. Yerindne canlanmayanlar için 30 dk yürüyüş şahane bir olay. sağlık acısından

CEVAP VER

Yorumunu gönder
Adınızı girin