Blogsözlük Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

5
228

Blogsözlük Blogsozluk.com adresinde yayın hayatına yeni başlayan  bir sözlük oluşumu.2016 yılı haziran ayı ile birlikte yayın hayatına atılmış blogsözlük. 6 Kafadar blogcunun biraraya gelip oluşturduğu bir nebze blogcularun kahvesi.

Adından da anlaşılacağı üzere blogsözlük aslında blogcuları bir araya getirip bir nevi blog yazarlarının sihirli cümleleriyle sihirli bir sözlük olmak istiyor. Bunu yaparkende blogcuların sevdiği paylaşmayı, sevgiyi bir nevi dost muhabbetini sözlük şeklinde yapmak istiyor. Bir nebze de olsa başarabildiğini düşünüyorum.

Blogsözlüğe üye olmak artık davetiye ile ister mail yolu ile isterseniz bu yazıya yorum bırakırsanız size davetiye ışınlama hizmeti verebilirim.

Blogsözlük Eksikleri

 • Üyelik kısmının davetiyeye dönmesi. Bu konunun blogun biraz daha bilinirliğinin artması sonrası gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Yada ekşi gibi bir oany sistemi gelebilirdi ve bu sürenin kısa tutulması sağlanabilirdi.
 • Sözlükler aslında biraz olsun özgürlüğün olduğu yerlerdir. Sözlükler biraz olsun içindekini sunan mekanlardır. İnternetin sokakları denebilir. Bloglarda o sokaklardaki bağırışan cocuklar gibidir benim gözümde de. Blogsözlük bu konuda biraz katı davranıyor. Entryleri çok kolay silebiliyor. Hakaret olmasa bile entry silindiğine şahidim. Ha bu entrylerin sadece politik olmadığını da ileteyim. Entry sildikten sonra ise haber bile vermiyor. En azından adam emek verip birşeyler yazıyorsa saygı gösterip silindiğini bilmesi gerekiyor. Sonra lan ben alzheimer mı oldum diye kendine sorduruyor sağolsunlar.
 • Adından anlaşılacağı üzere blogcuların sözlüğü olmasına karşın ekşi vs gibi sözlüklerde açılan başlıkları tekrar tekrar açma gereği duyulan yerdir. Blogcular ve bloglar üzerinde çok durulmadığını düşünüyorum.Bu hata site sahipleri yüzünden mi yoksa kullanıcıların sözlük deyince ekşiden devşirme yazılar yazmasından mı bilemedim. Yada ben çok şey bekledim.
 • Kullanıcı konusunda biraz kalite düşük diye düşünüyorum. Bununda sayı ile alakalı bir kıstas olduğu kanısındayım.
 • Elit havasından çok biz blogcuyuz herşeyi yazarız tarzında olmalı. Ben o havayı sezemedim. Din, siyaset vs konularında katı tavrını biraz olsun bırakmalı.

Daha yeni yeni oturan bir sayfa olduğu için kodlamadır vs vs gibi küçük şeyleri eleştirmenin doğru olmadığını düşündüğüm sözlük ortamıdır..

Blogsözlük Artıları

 •  Şu ana kadar girdiğim tüm sözlüklerden daha iyi bir tasarıma sahip. Hem göz yormuyor hem kullanıcıyı yazmaya teşvik ediyor. Çok iyi optimize edilmiş bir mobil sürümü olduğunu da söylemem gerek
 • Gerçekten blogcuları biraz olsun kaynaştırdığını düşünüyorum. Bloglar üzerine çok fazla entry olmasa da bunun zamanla aşılacağını düşünüyorum.
 • Reklamsız evet evet şaka gibi ancak reklamsız. Türkiyede böyle hizmet veren biryudumkitap ve blogsozluk bu konuda ilkler ve bunun meyvesini yiyeceklerdir.
 • Kitap okuma radyo şiir gibi saatler var ve insanlar ortak etkinlikleri yapabiliyorlar. Seçtikleri kitaplarda gerçekten çok iyi . Kitaplarıda site içinde anket uygulaması ile çözerlerse iş daha güzel olacaktır.
 • Çok güzel yazan bloggerlar var  blogsözlükte zamanla daha güzel şeyler gelecektir.
 • Akşam akşam size güzel şarkılar gönderebilen bir sözlük blogsözlük insancıl 🙂

Belkide çokşey beklediğimdendir bilmiyorum biraz çuvaldızı fazla batırmış olabilirim. İğneyi de kendime batırdığımı bilesiniz. Blogsözlük’e ışınlanmak için tıklayın.

Blogsözlük yazarları veya kurucuları eğer bu yazıyı okuyabiliyorlarsa onlara Reddit’in Kurucusu Aaron Swartz’ın hayatının anlatıldığı belgesel bir film olan The Internet’s Own Boy: The Story of Aaron Swartz’ı izlemelerini şiddetle tavsiye ediyorum.

 

5 YORUMLAR

 1. altı kafadan birisi de okudu elbet ve filmi merakla izleyecektir 🙂
  eksikler konusunda biraz haklı olabilirsiniz ve biraz da bizlere hak vermelisiniz. amaç muhabbet ve yazarlar arası dertler oluşmasın diye ilk başlarda habersizce sildiğimiz entryler oluyordu fakat bu fazla uzun sürmedi. artık otomatik olarak bir sebep mesajı gönderiyoruz sistemsel bir zorunlulukla. ayrıca sadece biz değil kullanıcılar da ispiyon modülü ile şikayet edebiliyor entryleri ve bazı entryler bu ispiyonların çoğunluğu ve haklılığı ile uçuruluyor. din ve siyaset ise hassas noktamız sanırım..
  hoş görüşleriniz için de ayrıca teşekkür ederiz ve merak etmeyin kitap okuma grubumuz son iki kitabını anket ile seçti ve sanırım siz rast gelmediniz ankete. umarım her şey daha güzel ve daha esaslı devam edebilir.
  sağlıcakla…

 2. Blogsözlük’ü seviyorum: bir blog yazarının kendisi gibi diğer blog yazarlarına istediği gibi ulaşabileceği güzel bir platform. Blog dünyasına atılan ilk adım blogsözlük olmalı bence.

 3. Blogsözlük gerçekten beğendiğim bir sözlük. Gerçi üye olduğum ilk sözlük de denilebilir. Gezinirken çok farklı bloglar bulup okuyorum. En çok bu yanını seviyorum.

CEVAP VER

Yorumunu gönder
Adınızı girin