Türkiye Corona Virüs ( Covid-19) Yayılım Hızında Lider !

12
1142

Korona yayılımı her ne kadar ülkemizde medyada kendine yer bulamasa da artış hızı olarak dünyayı geçmiş bulunuyoruz. Açıklanan verilere göre oransal olarak dünya da en hızlı artışın Türkiye’de yaşandığı ortaya çıktı.

Oxford Üniversitesi’ne bağlı şekilde çalışan ve tüm dünyaya korona virüsü bulaşma vs gibi istatistikleri bir site ile birlikte yayınlayan Our World in Data resmi makamlardan topladığı rakamlarla ülkeler içinde korona hastalığının yayılım hızını grafikleştirerek bizlere sundu.

Ayrıca Türkiye’de açıklanan test rakamları insan sayısını mı yoksa yapılan test sayısını mı gösteriyor bunu açıklayan kimse olmadı. Örnek vermek gerekirse bir corona hastasına hastalık süresince ortalama 3-4 test yapılıyor verilen rakamlar eğer bu testleri de kapsıyorsa gerçekten çok fazla corona hastasına sahibiz. Aşağıdaki rakamlar sürekli güncellenmektedir.

Korona Yayılım Hızı Grafiği

Ülkeler bazında ilk vakaların tespit edilme tarihleri bilinmediğinden grafikte ilk olarak 100 vakaya ulaşan kısımlardan başlanılmış. Grafik güncel veriler oluşturarak hazırlanmış ve anlık olarak da yenileniyor.

Dünyada Singapur, Japonya, Güney Kore ve Çin gibi ülkeler de vakalar ilk kez görülmüş olsa da ülkelerin aldığı sıkı yöntemler sonrası vakaların artık görülmeme durumuna geldiği görülüyor.

Grafik istatistiksel olarak vakaların ne kadar sürede 2 katına çıktığı ve artışın kaç günde gerçekleştiğini özetler nitelikte. Bununla birlikte ülkemizde test konusunda da ne kadar ilerde olduğunu malesef bilmiyoruz. GÜnde yapılan 3-4 bin testin ne kadar yeterli olduğu da cabası.

Türkiye Corona (covid-19) vaka sayısı artışında ikiye katlayarak devam ettiği görülüyor.

Bu örnekten yola çıkarak dünyada ülkelerin yaptığı testlere de bakmak gerekiyor. 20 mart tarihli bir araştırmaya göre dünyada yapılan (covid-19) Corona test sayılarınıda bir grafik ile vermek istiyorum .

20 Mart tarihi itibariyle COVID-19 verileri: Yapılan testler ve Toplam teyit edilen vakalar

20 Mart itibarıyla COVID-19 verileri: Ülkeye göre yapılan toplam testler

Dünyada ülkeler tarafından resmi olarak sunulan raporlara göre alınan veriler.
Bazı ülkeler için testlerin sayısı, numune sayısından ziyade test edilen bireylerin sayısına karşılık gelir .

Sitede Türkiyeye dair resmi olarak test sayıları ile ilgili bir veri de bulunmuyor. Türkiye ve analizde bulunmayan ülkelerin raporları şu adreste yayınlanıyor.

Evde Kal Ama Aldığımız Gıdalar Güvenli mi ?

Facebookta paylaşılan bir video da Michiganda bir hekim , evdekalmalarının önemli olduğuunu ve aldıkları gıdalarıda sterilize etmeleri gerektiğini iletiyor. Bu videoda anlattığına göre alınan yiyecekleri mümkün ise 2-3 gün dışarıda bekletmenin faydalı olduğunu öneriyor.

Virüse Dair Bir Bilgi

Çin resmî kaynaklarına göre Covid19 saptanan 20812 hastanın hastalık öncesinde yüzde 13’ünde yüksek tansiyon ve %4’ünde kalp damar hastalığı mevcut. Toplamda %17’sinde kalp hastalığı mevcut. Sadece 65 yaş üstü değil kalp hastaları da risk altında. Lütfen mümkünse dışarı çıkmayın.

Yapılan analizlere göre Dünyada en fazla testi yapan ülkelerin Çin , Güney Kore , Japonya gibi virüse karşı yayılımı durdurmuş oldukları gözlemleniyor. Ülkemizde de testlerin yoğun şekilde yapılması temennisi ile.

12 YORUMLAR

 1. Kımsenin belkı haberi yok ama virüs türkiyeye çoktan girmişti ama kımsenin haberi yoktu yayıldı hemde fena yayıidı sonradan fakedildi yoksa bu kadar hızlı yayılması ımkansız türkiye önlemini coktan almıstı cunku

 2. bu olay gerçekten bana cok farklı bir konu gibi geliyor bir anda bir virüs çıktı ve dünyayı etkisi altına aldı işin sonunda hayatta kalırsak anlayacağız galiba hedef 2021

 3. Heya i am for the primary time here. I found this board and
  I to find It really useful & it helped me out
  a lot. I’m hoping to offer something back and help
  others such as you aided me.

 4. Corona Virüs Cidden İçinden Çıkılmaz Bir Hal Almaya Başladı. Grafikler Korkutucu En İyi Korunma Yöntemi Evden Çıkmamak. Yazınız İle Daha Çok Bilgi Edindim. Teşekkürler…

 5. Virüs Türkiye’ye ilk açıklandığı tarihin çok öncesinde girmişti. İran ve diğer komşu ülkelerde vakalar açıklanırken. Ülkemizde hiç vakaya rastlanmamış olması mantık hatasıydı zaten.

 6. Umarım bu belayı en kısa sürede def ederiz. Sağlıkçılarımız var gücüyle çalışıyor umarım kısa sürede iyileşmeler artarak devam eder

 7. Gerçekten endişe verici bir durum. Ama bir gerçek var ki bilim insanları virüs anlamında yüzde yüz bir bilgi birikimine sahip değiller. Daha insandan insana bulaşı yolları bile tam olarak belli değil. Virüs ilk patlama yaptığı zamanlarda hava yoluyla bulaşmıyor demişlerdi ama şimdi maskesiz dışarı çıkmayın diyorlar. Hergün virüse maruz kalmış kişilerde oluşan septomlara bir yenisi ekleniyor. Bu virüsü engelleyecek bir aşının bulunmama ihtimalinin yüksek olduğunu dile getiren ingiliz bilim insanları bile mevcut. Bilim çaresiz durumda bence. insanoğlu dünyaya çokbüyük kötülükler ettiler şimdi ektiğimizi biçiyoruz sanırım.

CEVAP VER

Yorumunu gönder
Adınızı girin