e-Kitap vs Basılı Kitap ! Savaşı

3
298
Kindle PaperWhite2
Kindle PaperWhite2

Kitap okumak bir çoğumuzun hobisi , bazılarımızın işi vazgeçilmez uğraşlarımızdan biri belkide. Bir çok ülke vatandaşımın ise pek sevmediği bir iş. Yıllardır e-kitap dünyası beklenen büyümeyi yakalayamadı . Ülkemiz bir çok gereksiz teknolojiye facebook, instagram vs çok hızlı adapte olabiliyorken e-kitap işine çok ama çok yavaş şekilde adapte oluyor.

Bugün aslında uzun zamandır yazmak istediğim bir konuyu yazıp tartışmak istiyorum. E-kitap sahafları öldürür, yarın onların pabuçlarını dama atabilir mi ?  Onu konuşalım istiyorum.

Şuan en büyük gerçek şu ki epub, mobi kitapların önlenemeyen bir yükşelişleri var. Bu kitaplar hem kolay şekilde elde ediliyor, masrafsız şekilde her yerde (mailde, usbde , kindle’da) rahatça taşınabiliyorlar. Hem normal kitaba göre daha uygun fiyata satın alınabiliyorlar. Kaybolma , saklama vs gibi dertleri de yok.

E-kitap okuyucular, sosyal medya ile de iç içe olabiliyorlar. İstediğin bir içerik mi var hop işaretle ve sosyal medyada paylaş bu kolaylık kullanıcıları etkiliyor. Birde yüzlerce kitaba internetten ücretsiz ulaşma imkanımız var.

Yayıncı kazançları e-kitaplarda yükselse de bu alanda da korsan içeriğin arttığı görülebiliyor .

E-kitap vs Basılı Kitap

Arşivleme Derdi !

E-kitapları saklamak ve depolamak oldukça kolaydır, ancak basılmış kitapların sayısı arttıkça depolamak zorlaşacaktır.

Göz Yorulması

E-kitaplarda kaliteli bir ürün olmadıkça gözleriniz yorulacaktır. Her ne kadar yeni eink ekranlar bunu ortadan kaldırdık deselerde kağıdın yerini almalarının şuan imkanı yok gibidir

Anılar

Eski kitapları elinize aldığınızda içinde bazı anılarınızın kaldığını hissedebilirsiniz. Ancak e-kitap da bu pek mümkün değildir.

Taşıma Kolaylığı

E-kitaplar kolayca taşınabilir, ancak bir tatile yada seyahate çıktığınızda 3-4 kitap alayım dediğinizde biraz çileye dönebilir basılmış kitap taşımak !

Şarjım Bitti Kitap Yarıda kaldı !

E-kitap okuyucular her ne kadar 1 aya kadar okuma sloganları ile üretilselerde sizi yarı yolda bırakma alışkanlıkları vardır . Ancak normal kitapta sizin okumak istediğiniz her an elinizin altında olurlar.

Nerede Okumuştum o kelimeyi ?

E-kitap okuyucuların bir diğer önemli yanı ise içinde aranabilir bir yanlarının olmasıdır. E-kitap okuyucularda aklınıza takılan bir kelimeyi aratarak bulabilirsiniz ancak normal kitapta bunu yapmak saatlerinizi alabilir.

Kitap Okumak Maliyetli

E-Kitap basılı kitaba göre %60-70 daha ucuza mal edilmektedir. Ülkemizde ki ekonomi de göz önüne alındığında ekonomik olarak da ön plandalar.

Kafama takılan karalamalar bu şekilde. Ama şöyle bir gerçek var ki . Sinema çıktı diye kitaplar ölmediyse , ekitap çıktı diye de ne sahaflar nede kitapçılar ölmeyecek gözümde.. Her şekilde okumak güzel !

İkinci El Kitap ve Uyandırdıkları …

3 YORUMLAR

  1. Açıkçası ben Kindle aldığımdan beri, normalde okuduğumdan daha fazla okuyorum. Taşıma kolaylığından ve yazı boyutunu değiştirebilmekten kaynaklanıyor sanırım.

CEVAP VER

Yorumunu gönder
Adınızı girin