Ekonomik Isınma Çözümü : ISI POMPASI

1
377

isi-pompasi

Ülkemizde henüz değeri bilinmeyen birçok son kullanıcının adını dahi duymadığı bir sistem ısı pompası. Gerek kullanım alanları gerek ergonomik ve ekonomik yapısıyla doğalgazın olduğu yerler de dahi ekonomik olarak ısınma ve soğutma işlemini gerçekleştiriyor. Bildiğiniz buzdolabı mantığı ile çalışıyor  ısıyı üretirken değil, taşırken elektrik tüketiyor böylece

Isı Pompası Nedir?

Isı pompası denince aklınıza klima veya buzdolabı gelebilir bunlar da birer ısı pompasıdır. Isı Pompaları düşük ısı kaynağından yüksek ısı değerindeki ısı kaynağına ısı taşıyan cihazlar olarak bilinirler. Isı pompaları hava, su ve topraktan diyerek ikiye ayrılır. Ülkemizde genel olarak hava kaynaklı ısı pompaları kullanılmaktadır.

Isı pompaları için en önemli husus; bu pompaların elektrik rezistansıyla ısıtan basit ısıtıcılara nazaran aynı elektrik enerjisiyle bir-iki kat daha fazla suyu daha düşük bir maliyetle ısıtabilmektedir.

 

Otel,yurt alışveriş merkezleri gibi yerlşerde ısıt deyince ısınabileceğiniz, soğut deyince soğutan temiz ve kirli hava girişi olan sistemler olarak özetlenebilir.

Isı Pompası Maliyeti

Isı pompası doğalgazın olmadığı yada taşınamadığı, alternatiflerinin arandığı çözümler için ilk akla gelen sistemlerdir. Doğalgaz ile neredeyse aynı fiyata ısıtan bu sistemin kurulum maliyeti yüksek olmasına karşın yüksek dayanıklılık (15 yıl ortalama ömürleri) ile 3-4 senede kendilerini amorti edebilmektedirler.

75m2 ev için 5000tl civarı bir maliyeti olmasına karşın bunu 2-3 senede amorti edecek olması. Sessiz ve temiz bir şekilde çalışması radyatöri yerden ısıtma, fancoil ile soğutma gibi ekler ile birlikte işlevsel olarak kullanılabilmesi sebebiyle tercih edilmektedir.

Türkiye’de ısı pompası sistemlerine ilk giriş yapan firmalardan biri Demir Solar olması hasebiyle 20-30 ilde hizmet verebilmektedir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

 

1 YORUM

  1. Isı pompasının asıl amacı nedir? Yani hangi sektörlerde kullanılıyor. Çadır sektöründeki branda yapıştırıcıları var ısıyla çalışan bu cihazlarda da kullanıldığı oluyor mu?

CEVAP VER

Yorumunu gönder
Adınızı girin