En Az Yakan Benzinli Araçlar – Güncel Araç Listesi

4
222
Pahalı benzin ve en az yakan benzinli araçlar..

Ülkemizde benzin fiyatları el yakmaya devam ediyor. Hem doların yükselmesi hem alternatif enerji kaynaklarının pahalı olması sebebiyle artık ulaşım yeterince pahalı. Bu nedenle en az yakan benzinli araçları sizin için derledik.

En az yakan benzinli araçlar

Araba satın almak, eline toplu para geçen pek çok kişinin hayali fakat aynı zamanda çok da zorlu bir iş. Önce özelliklere bakılır, ardından fiyat-performans kıyaslaması yapılır ve yakıt türüne de mutlaka önem verilir.

Türkiye, dünya üzerinde yakıtın en pahalı satıldığı ülkelerden birisi ve bu durum insanları araç satın almaktan caydırıyor. Bir diğer kısım ise dizel veya LPG’li araç tercihi yapıyor. Buna rağmen yeterli araştırmayı yaparsanız ve bazı kurallara uyarsanız benzinli araçta da yakıt tasarrufu yapabilirsiniz.

En az yakan benzinli araçlar hangileri?

‘Hem az yaksın, hem de benzinli olsun’ diyorsanız, bakacağınız araçlar ufak ve hatchback modeller olacak. Listede başı ise yeni Toyota Yaris 1.5 HSD e-CVT HYBRİD çekiyor. Toyota Yaris, hem hatrı sayılır bir motor harcmine sahip, hem de benzinli olmasına rağmen 100 kilometredeki 3.6 litrelik benzin tüketimiyle göz dolduruyor. Üstelik her kilometrede sadece 19 kuruş benzin yakıyor.

Yeni Toyota Yaris yerine, 2015-2016 model 1.5 hybrid Cvt’i de tercih edebilirsiniz. Bu araç da aynı şekilde kilometrede 19 kuruş yakıyor ve her ikisinde de hybrid özelliği olduğundan, elektrikli kullanmak da mümkün.

Açıkçası, en tasarruflu benzinli araçlar listesinde Toyota’nın üstünlüğü var. Yaris’in ardından Prius modelleri geliyor. Toyota Prius 1.8 Cvt kilometrede 20 kuruş yakarken, Toyota Prius 1.8 HSD e-CVT (otomatik vites) de 21 kuruş benzin yakıyor.

Toyota araçlarını bir kenara atarsak, maalesef hem çok az yakan, hem performanslı olan, hem de benzinli yakıt kullanan otomobil sayısı az. Fiat Panda 0.9 Twinair Turbo oldukça tasarruflu bir seçenek ve 100 kilometrede 4.1 litre benzin tüketiyor. Kilometrede 21 kuruş yaksa da, araç sadece şehir içi kullanımında ideal ve uzun yıllarda can sıkıcı olabilir.

Aynı şekilde Smart forTwo 1.0, Yplsilon 0.9, Citroen C1 1.0 VTi modelleri de son derece az yakıt tüketimi yapan benzinli araçlar ama motor hacimleri oldukça ufak olduğundan, fazla performans beklememek gerekiyor.

Şunu da bilmek gerekiyor ki benzinli araçların dizel araçlara göre uzun motor ömrü var. Bununla birlikte aracınıza Lpg taktırarak %30-40 oranında tasarruf yapabilirsiniz.

Lpgye Uyumlu Araçlar yazımızda hangi araçların lpg ile tam uyumlu olduğunu görebilirsiniz.

İkinci el lpgli araç arıyorsanız da en az yakan lpgli araçlar makalemizde kendinize uygun ikinci el lpgli araç seçiminizde katkısı olabilir. Kafanıza takılan noktalarda yorum kısmından iletin en kısa sürede dönüş yapılacaktır.

4 YORUMLAR

  1. Benzinli araçlar nolursa olsun uzun yolda en rahatlık veren araçlardır. Dizellerde hala o traktör sesi mevcut. Tüp ile de tadından yenmez.

  2. arabada 1.3 motor altına düşünce hiç bi tadı tuzu kalmıyor. En iyisi 1.3 ctdi astra alıp yolunuza bakmanızı tavsiye ederim az yakar çok kaçar 😀

CEVAP VER

Yorumunu gönder
Adınızı girin