En Az Yakan Dizel Araçlar – Dizel Düşük Tüketimler

4
398

Bilindiği gibi Türkiye’de yakıt fiyatlarının pahalılığından ötürü daha çok dizel ve LPG’li otomobiller tercih ediliyor. Buna rağmen dizel araç alırken dikkat edilmesi gereken hususlar var çünkü bu araçlar, benzinli araçlara göre epey pahalılar.

Neden Dizel Araç Tercih Edilmeli?

Dizel araçlar yakıt ve verimlilik konusunda benzinli araçlara göre daha uygun durumdalar. Her ne kadar benzinli araçlara göre 4-5 bin tl daha pahalı olsalarda eğer fazla kilometre yapacaksanız sizin tercihiniz dizel olmalıdır.

Uzun mesafe kullanımında veya yoğun kullanımda dizel araçlar, benzinlilere göre oldukça kârlı kalıyor ve LPG araçlara göre de performans yönüyle öne çıkıyor. Buna rağmen her dizel araç aynı oranda yakıt tüketimi gerçekleştirmiyor. Dolayısıyla dizel araç alırken de, yakıt tüketimine ekstra hassaslık gösterenlerdenseniz, dikkat etmeniz gereken hususlar var.

En az yakan dizel araçlar hangileri?

Az yakan hususi dizel araçlar

Opel Corsa CDTI Ecotec

Piyasada pek çok dizel araç bulunuyor ama hâliyle daha çok B-C sınıfı ve ticari olanlar yakıt tüketiminde öne çıkıyor, tercih ediliyor. Özellikle yeni 1.3 lt. CDTI Ecotec Easytronic model Opel Corsa, en çok öne çıkan araç diyebiliriz.

En az yakan dizel araçların başında gelmektedir.

Opel Corsa 1.3, 100 kilometrede 3.2 litre yakıt tüketiyor ve kilometre başına ortalama 15 kuruş yakıyor. Hâliyle bu yönüyle muadillerinin epey önünde. Her ne kadar biraz eski model olsalar da, Citroen C3 1.4 ve Peugeot 208 1.4 E-HDi Start-Stop Auto5R (68 hp) modelleri de oldukça az yakıt tüketimi yapan dizel araçlar arasında. Her iki araç da 100 km’de 3.4 litre yakıt tüketiyor ve kilometre başına 16 kuruş yakıyor.

Yeni Volkswagen Polo

1.4 modeli de 16 Kuruş/km performansıyla öne çıksa da, 2012-2014 model Volvo V40 1.6 modelleri de en az yakan dizel araçlar kategorisinde. Elbette tüm bu araçları sayarken, yeni Skoda Fabia 1.4 TDİ modelini es geçmek de olmaz.

Skoda Fabia

Tıpkı diğerleri gibi, Skoda Fabia da 100 km’de 3.4 litre yakıt tüketiyor ve 16 Kuruş/km istatistiğiyle öne çıkıyor.

Diğer Öne Çıkan Modeller

Eğer fiyat çıtasını biraz daha yükseltmek istiyorsanız da, BMW 1 Serisi’nden 116d ED 1.5 116 BG’ye, Renault Clio 1.5 dCi’ye, Peugeot 308 1.6 BlueHDi’ye göz atmanızda fayda var. Tüm bu araçlar kilometre başına 16 kuruş yakarak performanslarıyla göz dolduruyor.

En az yakan dizel ticari-van araçlar

Ticari – Van Araçlar listesinde ise şu modeller bulunuyor:

Ford Transit Courier (3.9 lt/100

Fiat Fiorino (4.3 lt/100)

Peugeot Bipper (4.5 lt/100)

Ford Transit Connect (4.8 lt/100)

Fiat Doblo (5 lt/100)

Dizel Motor Efsaneleri ?

Dizel motor ile ilgili 150-200 bin km’de motor ölür laftaları safsatadan başka birşey değildir. Çok eski modellerde geçerli olan bu durum yeni araçlarda benzinli kadar ömür vaat etmektedir. Dizel araçlar yakıt kadar ol performansıda yüksek seyir etmektedir.

Az yakan Araçları sizin için listeledik. Gene Lpgli Az Yakan ikinci el araçlar konusunu da inceleyebilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Gerçekten de bu araçlar tercih edilmeli çünkü ülkemizde mazot çok pahalı olduğu için insanlarımız ister istemez bu lpg ki araçlara yönelmek zorunda kalıyorlar

  2. Fransız araçlarının da az yaktığı bir gerçek. Aslında bakıldığı zaman Alman araçlarında kalite bakımından bir sıkıntı yok(Opel hariç, ancak son yıllarda onlar da toparladı diyebiliriz) ancak DSG büyük bir talihsizlikti.

CEVAP VER

Yorumunu gönder
Adınızı girin