Google Haritalarda ilk Sırada Çıkmak

13
403

Google’da üst sırada çıkmak birçok işletme için hayati öneme sahiptir. Özellikle hizmet üreten işletmelerde ve mağazalarında ürün satışı yapan işletmelerde bu daha bir önemlidir. Kullanıcının arama yaparken ilk olarak baktığı şey google haritalar servisidir. Bu servis ile birlikte konumunuzu, işletme yorumlarını ve paylaştığınız resimlere kolaylıkla ulaşabilirler.

İnternette google’da üst sırada çıkmanın formüllerini neredeyse her blogger bir şekilde yazmış. Ancak işletmeler için kilit nokta olan haritalar servisinde nasıl yükselmeniz gerektiği yazılmamış. Bu konuda türkiyedeki kaynaklarda bu olay üstün körü geçilmiştir.

Google Haritalarda Üst Sırada Çıkmak İçin Yapılması Gerekenler

Google My Business ve Google + Sayfalarına Şirketinizi & Sitenizi eklemek

Googleda özellikle yerel firma aramaları yaparken  bize ilk üç sırada harita sıralamalarını verir.

Haritalarda ilk 3 sırada haritalar çıkar. Buda size kullanıcıların web siteniz, telefon ve maps hizmeti ile ulaşmalarına yardımcı olur. Google organik aramalarında özgüney havalandırma çıkmasına rağmen haritalarda sefa havalandırma firmasının üst sırada çıktığını görüyorsunuz. Bunun birkaç nedeninden biri o sayfaların google maps ve business adreslerine eklenme sıralamalarıdır.

Firmanız Hakkındaki İncelemeler ve Güncellemeler Yapın

İnsanlar hizmet ararken kullanıcı yorumlarına dikkat ederler. Bu yorumlar google içinde önemlidir. Firma harita sayfanız ne kadar çok ziyaret ediliyorsa o kadar da siz yukarılara çıkabilirsiniz. İşletmeniz hakkında müşterilerinizin yorum yapmasını isteyebilirsiniz.

Google My Business kısmında işletmenizin türüne göre  etkinlikler, duyurular ve indirimleri paylaşabilirsiniz. Böylece kullanıcı etkileşimi artmış olur buda size artı olarak yansımış olacaktır.

Fotoğraf ve içerik güncellemelerini sürekli olarak yapın. Ne kadar çok içerik ve görsel eklerseniz işletmeniz için o kadar yararlı olacaktır. Bunları bir döngüye sokup belli aralıklarla ekleme yapmaya devam edin.

İnsanlar hizmet alırken yer kadar yapılan yorumların gerçekliğine ve sayısına bakarakta size dönüş sağlarlar.

Foursquare , İnstagram & Swarm Check-İnleri Yapın

Her ne kadar bu hizmetler google’ın hizmetleri olmasa da google bu hizmetleri dikkate alır. Ne kadar çok checkin yapılırsa o kadar popüler olur. Bu da google haritalar hizmetinde üst sıralara çıkmanıza faydalı olur. Kısacası siteniz ve firmanızın sosyalliği kadar haritalarda yükselirsiniz.

Web Siteniz’de İletişim Kısmına Gömülü Haritanızı Ekleyin

Web sitenize gömülü google haritasını ekleyebilirsiniz. Google haritalarda sitenizi aradıktan sonra işletmenizi paylaş ve haritayı yerleştir kısmından gelen kodlarla iletişim sayfanıza ekleyin. Bu doğrulama ile birlikte haritalarda daha etkin ve tutarlı şekilde göreceksiniz. Hemde kullanıcılar sitenizdeki iletişim bilgisinden emin olacaklardır.

Rakiplerinizi İzleyin!

En son ve önemli noktaların biride rakiplerinizi analiz etmek olacaktır. Onlarda olan ancak sizde olmayan kısımlar varsa onları düzeltip sizde ekleyebilirsiniz.

KISA NOT

Sizi googledan arıyoruz haritaları güncelleyeceğiz diye sürekli arayan tırı vırı ajanslar olacaktır. Hiçbirine inanmayın. Google haritalar ücretsiz bir hizmettir ve google bunun için kimseyi aramaz. Google My Business adresinden herşeyi kendiniz yönetebilirsiniz.

Herkese boş boş yorum yaptırıp sonrada neden çıkmıyorum diye de kendinize bir sorun . Önemli olan gerçek kullanıcıların sitenize yorum yapmaları . Sahte yorumları hem google algoritması hemde insanlar artık anlayabiliyorlar . Yalandan yorumlar yazmayın emin olun insanlar onu anlayacak kadar zekiler ! Biraz da sabır var bu işin ucunda onuda unutmayın.

İlk adımda yukarıdaki adımları yapmanız size 1 aya kadar haritalar hizmetinde üst sırada çıkmanıza yetecektir. Kafanıza takılan soruları yorum kısmından iletebilirsiniz.!

13 YORUMLAR

  1. Villa Kiralama firmasıyız ve bizde google business’a üye olduk ama halen bize posta gelmesini bekliyoruz. Gelen posta adresimizi onaylacakmış sanırım bu yüzden bekliyorum. 15 gün’ü çok geçti ama bir gelişme halen yok. Bana bu konuda bilgi verebilecek birisi var ise memnun olurum

  2. Korona virüsten dolayı google yerel harita servisi çok geç işliyor. Verdiğiniz bilgilerle işlemlere başladım. Sonuçlarını yazarım

  3. Google haritalar müşterilerin sizlere ulaşması açısından son derece önemli. Haritalar da özellikle Google My Business kısmında resim ve tanıtım açısından görselleri eklemek son derece faydalı. Paylaştığınız bilgiler etkili ve güzel yöntemler.

  4. Haritalarda çıkmak gerçekten zor bir hale geldi bazen çıkıyor bazen kayboluyor tıpkı güncellemelerdeki anlamsız sıralama kayıplarımız gibi bu harita olayı da belirsiz bir hale geldi. Faydalı bilginiz için emeğinize sağlık teşekkürler.

CEVAP VER

Yorumunu gönder
Adınızı girin