İktisadi İdari Bilimler Okuyanlara Tavsiyeler

0
1121

IibfÖncelikle yurdumuzda en fazla mezun veren ve en fazla işsiz kalan bölüm tahmin edebileceğiniz üzere iktisat fakülteleridir. 90lı yıllarda ki mezunlar el üstünde tutulur gelecekleri parlak olarak görülürken 2000’li yılların sonu ile birlikte işsiz yetiştirmeye doğru gitmiş bir fakülte olmuştur. Bunda hem ekonomi politikasının, hem ülkenin değişen gündemiyle birlikle  bir çok etkeni bulunmakta.

İktisat kıt kaynakla başlar!

İhtiyaçlar sınırsız, kaynaklar sınırlıdır. Diye başlar iktisat. Aslında kendinizi yetiştirebilirseniz en güzel kaynak gene sizsiniz. Gelişmekten okumaktan vazgeçmeyin.

En Fazla İşsiz Burada!

İster Maliye, ister işletme, isterseniz iktisat okuyun. O okulu bitirdikten sonra bu bölümlerin hiçbirinin farkı neredeyse kalmıyor. Aldıkları eğitim 3 aşağı aynı. Aldıkları diplomada iktisadi idari bilimler yazıyor sonuçta. Yeni başlayan arkadaşlar her ne kadar diploma yeter dese de diploması minimum 2.5’un üzerinde olmalı ki ilerde kapılar yüzüne bir bir kapanmasın.

Ayaklarının Üzerinde Durmayı Öğreneceksin !

Sadece bu fakülteye özgü olmasa da bu fakülte de öğrenebileceğin en iyi şey “ayaklarının üzerinde durabilmek” olmalıdır. Gelecekte atanma konusunda çok arka sıralarda olacağıda malumunuz. Dersleri ezberleyip geçmeyin. Önce soğuk kanlı olmayı, aklını kullanmayı , sorgulamayı öğren. Sorguladıkça yeni bilgiler kazanır bunu ilerki yaşamında kullanırsın.

Gündemi Takip etmeyi bırakma 

İktisat fakültesinde okuyup ekonomiyi gündemi takip etmiyorsan boşuna okuyorsun demektir. Yaşamı okumak ekonomiyi okumak demektir. Ki senin fakültende amaç bu !

 

Ot gibi gelip ot gibi gitme !

Okulda derste, dışarda konuşmaktan korkma. Söz al ve kendi düşünceleri doğru yada yalnış söylemekten vazgeçme. Okul klüplerine üye ol, organizasyonlar yap bir şekilde bir hobi bul ve devam et. Daha karakteriniz oturmamışken karakterinizin oturmasına yardım edecek konulardır. İlerki yaşamında bunları bulamabilirsin. Eleştirmekten çekinme, ne hocanı ne arkadaşlarını. Eleştiri sana çok şey katacaktır. Öğrenmenin en büyük adımı eleştiridir.

Okul Bitti Şimdi ne yapacağım?

Okul bitti diplomayı aldın sap gibi kaldın mı ? Korkma senin gibi yüzbinler var. İşte böyle kalmamak için neler yapılabilir? Yolun ne bunu planlayıp çizmen gerekiyor.

İktisat Fakültesi mezununun yol Haritası 

1- Kamu Sektörü

Herkesin neredeyse kapak atmak için uğraştığı, ulan bir atansamda yatsam diye zaman zaman torpil peşinde koştuğu alanda yer edinmek kazanmak yerleşmek tahmin ettiğiniz gibi kolay değil.

Bunun için bütün derslerini çok iyi çalışığ gözde bir öğrenci olman gerekiyor. Okul bitince Kpss sınavında ter dökeceksin. Gördüğün tüm derslerden 1er 2şer sorular gelecek. Sonra yds diye bir sınav var ingilizi soksan sınavı zor geçer. Devlet babada iyi bir yer edinmek istiyorsan öncelikle bunları iyi şekilde halettmek gerekiyor. Borsa istanbulda, spkda maaşlar 4000 liradan başlıyor , 3 ayda bir çifte maaş  ağzının suları aktı hemen değil mi 🙂 öyle kolay değil. O mülakatlarda birde torpil gerek .. Keşke sadece sınavla yetinilseydi.

2- Özel Sektör

Herşeyden önce atik düşünen çözüm üreten bir insan olmalısın. İngilizceyi çok çok iyi bir şekilde bilmelisin. Herkesin bildiği kadarı sana yetmeyebilir. Bunun için hergün izlediğin dizileri türkçe izleyip, İngilizce masallar ile başlayıp dilinizi düzeltebilmelisin. Okumalısın her hafta en az bir kitap okumalısın. Okumak geliştirir seni.  İş bitirici biri olmalısın. İyi derecede bilgisayar kullanabilmelisin. Erasmus yap bişey yap yurtdışına çıkmaya çalış hayatta da iş sektöründe de sana iyi katkıları olacaktır.

Özel sektörde çalışılacak alan çoktur ancak o alanlara herkesin başvurabileceğini unutmayın. Mühendis sizin işinizi yapabilir ama siz mühendisin işini yapamazsınız. Özel sektör dik duracak, sorunları tek başına çözebilecek kendine güvenen samimi insan ister. Bunu unutmayın..

 

 

3- Yüksek lisans

Okulu bitir Ales’e gir sora birde ydsye gir bunları da hallettiysen haftada 3-4 gün şekilde tezli yüksek lisansını yapmaya başla. İlk zamanlar çok yorulacak belki para bile kazanamayacaksın ama. 4-5 yıllık emek sonrası rahat bir yaşam seni bekliyor . Bunun için çok okumalı çok araştırmalısın. Kendini geliştirmeli sorgulamalısın…

4-SMMM  Ol

Bunun için önce bir staj başlama sınavına girmeli . Başlattıysan  3 sene sonraki bitirme sınavına çalışmaya başlamasılın. Bu Sınava nasıl çalışırım diyorsan ? Staja Başlama Sınavı için püf noktaları konumuzu incele.

5- Askere Git (erkek arkadaşlar)

Çok iyi bir üniversiteden mezun değilseniz ilk yapmanız gereken şey askerlik yapmak olacaktır. Diplomanız kapıları açamayacak belki de işsiz kalacaksınız.  Önce bir askeliğinizi yapın kimse kolay kolay askerliğini yapmamış eleman almıyor .. Ülke şartları..

 

Şimdi la ne diyorsun sen ya diyenler olacaktır. Maliye ve işletme bitirmiş biri olarak söylüyorum gerçek hayat zor buna hazırlanın. Atılgan olun, sorgulayın sürekli kendinizi geliştirin. Devir değişti..

 

Sizinde değerli yorumlarınızı bekliyoruz. Bir çözüm bir yol bir nasihat insanları değiştirebilir !

CEVAP VER

Yorumunu gönder
Adınızı girin