İnstagram Hesabı şikayet ile kapattırılır mı?

1
259

Dünyaca ünlü kişilerden, en yakın tanıdıklarımıza kadar günümüzde hemen hemen herkes Instagram kullanıyor. Böyle bir popülerlik, hâliyle beraberinde bazı sorunları da getiriyor. Birçok kez adınıza hesaplar açılıp istemediğiniz resimler paylaşılabiliyor. Ya da eskiden açtığınız ama şimdi girmediğiniz İnstagram hesabı var ve bunun içeriği de sizi rahatsız edebiliyor.Şimdi İnstagram hesabı şikayet ile nasıl kapatılır adım adım bakalım.

İstemediğiniz İnstagram Hesabı Nasıl Kapattırılır?

Instagram’da şikayet ederek hesap kapattırılır mı?

Her ne kadar Instagram gizlilik ve güvenliğe son derece önem verse de, yine de sahte profiller veya rahatsız edici içeriklerin yer aldığı hesaplar ortalıkta gezmeye devam ediyor.
Instagram da tıpkı sıradan kullanıcılar gibi bu tür hesaplardan rahatsız ve şikayetleri de daima değerlendiriyor. Dolayısıyla, bir Instagram hesabını şikayet ederek kapattırabilirsiniz. Yine de bu her durumda geçerli değil ve bazı şartlar var.

Instagram profilini nasıl kapattırırım?

Tabii ki bir hesap ne kadar çok şikayet alırsa, kapanma hızı da doğru orantılı olarak artıyor. Yani fazla sayıda şikayet alan Instagram hesapları, inceleme esnasında öne geçiyor. Yine de çok şikayet edilen her hesap kapanacak diye bir durum yok. Hatta eğer gerçek ve normal profilleri haksız yere şikayet ederseniz, sizin ceza almanız daha olası.
Dolayısıyla, şikayet edeceğiniz profiller sadece rahatsız edici içerik barındıran veya sahte olan hesaplar olmalı. Instagram, özellikle taklit hesaplar için ciddi önlemler almış durumda ve kısa sürede de yaptırımlar uygulanıyor.
Bunun için http://help.instagram.com/contact/636276399721841 adresine giriş yapmak ve formu doldurmak gerekiyor. İşletmenizi, sizi veya çocuğunuz gibi temsil ettiğiniz birini taklit eden hesapları şikayet edebilirsiniz. Buna rağmen, taklit edilen kişi bir tanıdığınızsa, Instagram şikayette onun bulunmasını istiyor.
Bu adımda Instagram sizden adınızı soyadınızı, iletişim için e-posta adresinizi, varsa Instagram kullanıcı adınızı, şikayet edilen hesabı, kimliğinizi ve ek açıklamaları talep ediyor. Gerekli formu doldurduktan sonra Instagram şikayeti değerlendirmeye alıyor ve tabii ki, şikayet sayısı ne kadar çoksa süreç de o kadar hızlanıyor.

İnstagram hesabı kapattırmak için şikayetin içeriği ve şikayet edilen sayfanın takipçisi de önemlidir. Şikayet sayısının takibe oranı kapattırmak için önem taşır.

İnstagram Hesabı Kaç Şikayette Kapatılıyor?

Bunun için bir rakam vermek doğru değildir. Örnek vermek gerekirse 1 milyon takipçisi olan bir hesabı kapatmak için 1000 şikayet yeterli olmayabilir ancak 50 kişinin takip ettiği bir instagram hesabını kapatmak için 10-15 kadar şikayet dahi yeterlidir. Burada şikayet sayısı değil şikayet sayısının takipçi oranı ve paylaşılan içeriğin ne konuda olduğu ile ilgilidir. Sadece şikayet ederek kapanmaz ancak haklı  bir gerekçeniz varsa onu ileterek de çözüm bulabilirsiniz. Şikayetiniz sonrası size instagramdan bir geri dönüş sağlanacaktır.

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunu gönder
Adınızı girin