Kilo Nedeniyle Askerden Çürük Alma Şartları

6
425

Askere gitmeyen istemeyen vatandaşlarımızın bazıları bu sorunlarını kilo ile aşıyorlar. Bunu ünlüler de çok zaman kullanmışlardır. Askere giderken öncelikle doktorda boy – kilo endeksinize bakılır. Boy kilo endeksinize bakılmasının asıl sebebi askerde sizin zorlu şartlarda taşıyacağınız ekipmanlar ve bunu kaldırabilecek bir vucudunuzun olmasıdır.

 

Birçok insan düzenini kurmuş düzenli şekilde çalışıyorlarken , ailelerinin tek geçim kaynağı olmaları ile birlikte askerden kaçmanın diğer tabire muafiyet ve çürük raporu almanın yollarını arıyorlar. Bunun en kolay yoluda kilo alarak veyahut kilo vererek askerlikten muaf olmaktır.

Askere gitmemek için üst kilo sınırı kaçtır?

Herkese göre değişken bir kavramdır. Yasaya göre boyunuzun son iki hanesinden 3 çıkarıp 31 kilo eklediğiniz taktirde çıkan rakam sizin kilonuzdan az ise askerliğiniz ertelenir.

Örnek vermek gerekirse. Boyunuz 175 kilonuz 108 olsun.

75-3= 72

72+31=103 üst sınırı aştığınız için askere alınmazsınız. Erteleme alırsınız.

Eğer kilonuz boyunuzun son iki hanesinden 61 kilo fazla ise direk çürük raporu alıyorsunuz.

Askere gitmemek için alt kilo sınırı kaçtır?

Alt kilo sınırı için de aşağıdaki çizelgeye bakmanız gerekiyor.

Askerlik Boy Kilo Endeksi Tablo

Askerlik oy killo sınırı7

 

Çürük / Askerliğe Elverişsizdir Raporu Memurluğa engel midir?

Hiçbir engel değildir. Memuriyet için sağlığınızın yerinde olması yeterlidir. Kilo nedeniyle askerliğe alınmamanız yasal hakkınızdır. Bu nedenle memuriyete  bir engel teşkil etmez.

 

Askere gitmemek sizi vatan haini yapmaz. Askere gitmek için o şartları sağlamanız gerekir.

6 YORUMLAR

  1. Askere gitmemek için atılan binbir takla ve alınan onca kilo sağlıksız bir vücuda sahip olmak ve bünyeyi sarasmak mı, paşa paşa gidip askerliği yapmak mı ikisi de zor kararlar. Vücut Kitle Endeksinizi bozarak sağlığınızı tehlikeye atıyor olabilirsiniz yine de ideal kilonuza ulaşmak için fazla kilonuzu vermeniz gerekiyor. Bunu yaparken yavaş, kalıcı ve sağlıklı yöntemleri seçerek kendinize ve size değer verenlere bir iyilik yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunu gönder
Adınızı girin