Korona Virüs Belirtileri ve Önlemek İçin Neler Yapılmalı ?

3
319

2019 yılı Aralık ayında Çin de bir dizi zatürre vakası ortaya çıktı. Bu vakalar incelendiğinde etken virüsün daha öncekilerden farklı olduğu görüldü. Bu virüse 2019 yeni korona virüs adı verildi, bir grup insan da zatürreye neden olan bu hastalık ilk defa Wuhan şehrinde ortaya çıktı. Hastalığa yakalanan kişiler virüsü, aile üyelerine ve gittikleri sağlık kuruluşundaki sağlık çalışanlarına taşıdılar. hastalık ilk başta Çin? le sınırlı kalsa da kısa süre içinde dünyanın bazı ülkelerinde yeni korona virüs enfeksiyonu  görülmeye başlamıştır. 
Bulaşma nasıl meydana gelir, Genel kanı virüslerin, hasta kişinin öksürüğü veya hapşırığı sırasında ortaya çıkan damlacıklar aracılığıyla yayıldığıdır.

KORONA VİRÜS BELİRTİLERİ

Belirtiler, hafif veya şiddetli seyredebilir ateş ve öksürüğün yanı sıra  hastalığı, şiddetli geçirenlerde, nefes darlığı, zatürre, böbrek yetmezliği ve ölüm meydana gelebilir.  Hastalık psr veya polimeraz zincir reaksiyonu adı verilen bir testle belirlenebilir bu test virüsün genetik parmak izinin laboratuvar ortamında belirlenmesi esasına dayanır. destekleyici bakım iyileşmede önemli bir faktördür. Hastalığın aşısı yoktur fakat aşı geliştirme çalışmaları ve tedaviye yönelik çalışmalar devam etmektedir.

KORONA VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI ?


Hijyen kurallarına uyulması, hastalıktan korunma ve hastalığı bulaştırmamak açısından önemlidir. Öksürme veya hapşırma sırasında  ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalıdır. Mendil yoksa dirseğinizin iç kısmı kullanılmalıdır. Eller sık sık su ve sabunla yıkanmalı, su ve sabun yoksa alkol içerikli el dezenfektanları kullanılmalıdır. Hayvanlarla temastan sonra eller yıkanmalıdır. Hayvansal ürünler tüketilmeden önce iyice pişirilmelidir. 
Kirli ellerle ağız, burun ve göze dokunulmamalıdır, eğer hasta olduğunuzu hissediyorsanız evde dinlenmeniz önemlidir.

Ateşiniz varsa öksürüyorsanız nefes alma güçlüğü çekiyorsanız hemen bir sağlık kuruluşuna gitmeli. seyahat geçmişinizle ilgili bilgiyi sağlık çalışanları ile paylaşmalısınız, yeni koronavirüs’ün hızla değiştiği göz önüne alındığı    bu virüsle ilgili bilgiler de değişebilir.

3 YORUMLAR

  1. bizim sitede de 2 evi karantinaya aldılar. beyaz bi aracla sürekli gelip gidip kontrol ettiler. hatta polis veya zabıta bile sürekli ugrayıp ev ihtiyaclarını market alışverişlerini yapıyolardı. keşke hepsi bir an çnce bitse ama bitse de hayat asla eskisi gibi olmayacak

CEVAP VER

Yorumunu gönder
Adınızı girin