Linux kurulu bilgisayara windows kurmak

0
188

Linuxa bir hevesle geçen veya bocalayan birçok arkadaş windowsa geri dönme çabası içindedir. Yada istediğini bulamamış windows uygularını kullanmak zorunda kalmıştır. Windowstan linuxa geçiş kolay olduğu kadar, linuxtan windowsa geçmek epey zordur. Heleki hardiskiniz komple ext4 ile formatlanmışsa. Bu sorunu  yaşayıp saatlerce çözemedikten sonra çözümü siz blog okuyucularuna açıklayalım.

linux

Öncelikle linux kullanacaksanız o bilgisayarda önce bir windows olmalı ve belli bir alanına linux kurmalısınız. Böylece her iki işletim sistemini de sorunsuz olarak kullanabilirsiniz. Veyahut diğer bir yöntem VirtualBox kullanarak Windows içinde Linux çalıştırmak  olabilir. Oda başka blog konumuz olsun.

Linux Yüklü Bilgisayara Windows Yükleme Yolları

1- Gparted İso Dosyasını usb to usb yada unetbootin dosyası ile usbye yazıp hardiski ntfs olarak biçimlendirin. Biçimlendirdikten sonra windows usb dosyasını tanıyacaktır. O adımdan sonra kuruluma devam edip windowsa geçiş yapabilirsiniz.

Linuxu komple biçimlendirmek için bir kaç yol var. Gparted ile komple hdd silip windows ile devam edebilirsiniz.

2- Live Cd ile biçimlendirme: Linux live cd ile Kurulum aşamasında biçimlendirebilirsiniz hardiskinizi. Sonra kuruluma devam etmeyip windowstan devam edebilirsiniz.

Hala boot menüsünden kuruluma geçemiyorsanız. Biostan uefi kısmını ahci olarak değiştirip devam edebilirsiniz.

Kafanıza takılan her konuyu alttaki yorum kısmından iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunu gönder
Adınızı girin