Ponzi Şeması Nedir?

1
207

PONZİ ŞEMASI , PONZİ OYUNU, Ve PONZİ DOLANDIRICILIĞI NEDİR?

Ponzi Scheme  veya ponzi oyunu diye tabir edilen bir dolandırıcılık şemasıdır. Genellikle sisteme belli bir para verilerek girilir ve sisteme her koyduğunuz insan için daha fazla kar alarak devam edersiniz. Bu alanda çok araştırmadan yatırım yapmak veya kısayoldan para kazanmak isteyen insanların kendi paraları ve geri gelenle veya bu sisteme dahil olan diğer yatırımcıların paralarıyla ödeme yapılan yaygın dolandırıcılık türüdür.

Ponzi Şeması Temsilen
Ponzi Şeması Temsilen

Ponzi’ye bu adı kim vermiştir?

Ponzi oyunu ilk olarak Amerika Birleşik devletlerinde ortaya çıkmıştır. Charles Ponzi adındaki genç girişimci posta pullarını kullanarak bir kar elde ettiğini bu karı yatırımcılara dağıtacağını anlatmış ve kısa sürede 10.000’den fazla insanı dolandırmıştır.

Saygıdeğer Charles Ponzi :)
Saygıdeğer Charles Ponzi 🙂

Gidip bir yatırımcı bulup ondan biraz para alıp, daha sonra bankanın bile veremediği faizi mesela %30 faiz vereceğini söyleyip, bir ay sonra bunu ödemesi. Sonradan da yeni yatırımcılar bulup  onlarıda aynı şekilde kandırmaya devam eder. İlk zamanlar bunu finanse eder genellikle. Genellikle insanlar zaten vayy para kazandım hırsıyla parayı almayıp üstüne eklenmesini daha fazla faiz getirmesini istediği için onun için daha cazip bir müşteri olur ki . Böyle yüzlerce insan bulup daha sonra ortadan kaybolmak ponzi oyununun asıl kuralıdır aslında.

 

Ülkemizde yeni bir durum da değil aslında Banker faciaları, İmarbank vs gibi bilinen gerçeklerde ortadayken.

Bunlara genelde saadet zinciri, saadet pramidi  diye adlandırmalar da var ülkemizde.

Çok kısa yoldan çok fazla para kazanmak isteyen sazan diye tabir edebileceğimiz insanları içine alan bir şema aslında. Genelde gelişmekte veya az gelişmiş ülkelerde daha yaygın olmakla beraber teknolojinin de gelişmesiyle birçok alanda farklılaşmış bir çoğunu ponzi mi diye ayırt etmek bile zor haldedir.

Ülkemizde Piramit satış sistemleri 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 80 inci maddesinde düzenlenmiş ve yasaklanmıştır

 

1 YORUM

  1. […] Kafama yatan ve yatmayan konuları deşip blogumda sunuyorum .. Aslında Kairos Planet’in bir Ponzi Örgütlenmesi olduğunu […]

CEVAP VER

Yorumunu gönder
Adınızı girin