Rusya Aşıyı Buldu Mu? Onaylanan 1. Aşı !

0
72

Rusya aşıyı buldu mu ? Evet bugünlerde herkesin aklındaki tek soru bu.Rusya Başkanı Vladimir Putin 11.08.2020 tarihinde yaptığı açıklamada, Rusya’nın iki aydan kısa bir süre içinde yapılan insan testlerinden sonra Covid-19 aşısına düzenleyici onay veren ilk ülke olduğunu söyledi ve Moskova tarafından bilimsel gücünün kanıtı olarak selamlandı.

Bu gelişme, güvenlik ve etkinliği test etmeye yönelik klinik denemelerin son aşaması devam ederken bile, Rus nüfusunun kitlesel aşılamasının yolunu açıyor.

Rusya’nın aşısını uygulamaya koyma hızı, etkili bir ürün için küresel yarışı kazanma kararlılığını vurguluyor, ancak ulusal saygınlığı sağlam bilim ve güvenliğin önüne koyuyor olabileceği endişelerini uyandırdı.

Devlet televizyonunda bir hükümet toplantısında konuşan Putin, Moskova’nın Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen aşının güvenli olduğunu ve hatta kızlarından birine bile uygulandığını söyledi.

Putin, “Oldukça etkili çalıştığını, güçlü bir bağışıklık oluşturduğunu biliyorum ve tekrar ediyorum, gerekli tüm kontrolleri geçti” dedi.

Ülkenin yakında seri aşı üretmeye başlayacağını umduğunu söyledi.

Raporun sağlık bakanlığı tarafından onaylanması, genellikle Faz III denemesi olarak bilinen binlerce katılımcının yer aldığı daha büyük bir denemenin başlamasının habercisi.

Aşının etkisini gözlemlemek için virüsü yakalayan belirli bir oranda katılımcı gerektiren bu tür denemeler, normalde bir aşının düzenleyici onay alması için temel öncüler olarak kabul edilir.

Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, Covid-19 aşılarını geliştirme telaşının güvenliği tehlikeye atmayacağı konusunda ısrar ediyor. Ancak son araştırmalar, hükümetlerin böyle bir aşıyı hızla üretme çabalarına karşı artan bir güvensizlik olduğunu gösteriyor.

Bir kaynak geçen ay Reuters’e verdiği demeçte, Covid-19 hastalarını tedavi eden Rus sağlık çalışanlarına aşının onaylanmasının hemen ardından gönüllü olarak aşı olma şansı sunulacak.

Dünya çapında Covid-19 salgınını durdurmaya çalışmak için 100’den fazla olası aşı geliştiriliyor. DSÖ verilerine göre, en az dördü son Faz III insan denemelerinde bulunuyor.

Filipinler Başkanı Duterte, Putin’in Rus Koronavirüs Aşısı İçin Denek Olmak İstiyor!

Rusya aşıyı buldu talipleri ortaya çıkmaya başladı.Rodrigo Duterte, Rusya’nın Filipinler için “ücretsiz” bir COVID-19 aşısı geliştirme çabalarına övgüde bulundu. Duterte, korkuları hafifletmek için halka açık bir aşılamada “deneyebilecekleri ilk kişi” olmayı teklif edeceğini söyledi.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hazır olduğunda bir Rus COVID-19 aşısı sağlama teklifini kabul ettiğini doğruladı ve denemelere katılmaya istekli olduğunu söyledi.

Filipinler lideri Pazartesi günü geç saatlerde televizyonda yaptığı konuşmada, “Aşı geldiğinde, onu halka enjekte edeceğim. Benimle deney yapın, sorun değil. Eğer bende işe yararsa, herkes üzerinde işe yarayacak,” dedi.

Duterte’nin ofisi Salı günü Filipinler’in aşı denemeleri, tedarik ve üretimi konusunda Moskova ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Hükümetten yapılan açıklamada, “Filipinler, klinik araştırmalar, aşı tedariki ve üretimi ve ilgili Filipin ve Rus kurumları tarafından bu küresel sağlık acil durumunun ele alınması için uygulanabilir olduğu düşünülen diğer alanlarda Rusya ile çalışmaya hazırdır” dedi.

Duterte, Rusya’nın hızla bir koronavirüs aşısı geliştirme çabalarına övgüde bulundu .

Duterte, “Başkan Putin’e COVID ile mücadele konusundaki çalışmalarınıza büyük bir güven duyduğumu ve ürettiğiniz aşının insanlık için gerçekten iyi olduğuna inandığımı söyleyeceğim” dedi.

Filipin halkını rahatlatmak için Duterte, “Deney yapabilecekleri ilk kişi ben olabilirim” dedi.

Filipinli lider, “Filipinler COVID-19’dan kurtulacak ve huzurlu bir Noel geçirebilecek” Aralık ayına kadar hazır olacağını söylediği Rusya’nın aşısının etkinliğinden emin olduğunu söyledi.

Ücretsiz Rus Aşıları

Putin Salı günü yaptığı açıklamada , Moskova’nın bir COVID-19 aşısını tescil ettirmek için Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan düzenleyici onay aldığını belirterek, Rusya’nın bunu Filipinler’e tedarik etmeye ya da seri üretim için yerel bir şirketle işbirliği yapmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Duterte, Filipinlilerin klinik araştırmalara katılabileceğini öne sürdü, ancak arkasındaki laboratuvarı belirtmedi. Putin’in teklifi nasıl yaptığı veya anlaşmanın şartları hakkında da detay vermedi.

“Bize aşıyı sağlamak istiyorlar, parasını öde demediler. Bence Başkan Putin bize ücretsiz yardım etmek istiyor” dedi.

Duterte, Putin’i “idolü” ve “en sevdiğim kahraman” olarak nitelendirerek geçmişte Rus liderine olan hayranlığını gizlemedi.

Uluslararası sağlık uzmanları, bir COVID-19 aşısı geliştirme küresel yarışı ve hızın güvenliği nasıl tehlikeye atabileceği konusundaki endişelerini dile getirdi .

Rus hükümeti, Rusya’nın Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen aşının dünyada ilk olduğunu söyledi. Ekim ayında bir aşılama kampanyasının başlaması planlanıyor.

Duterte ayrıca, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Temmuz ayında Filipinler’in klinik deneylerde en gelişmiş üç Çin aşısından yararlanacak ilk ülkelerden biri olacağına söz verdiğini söyledi.

CEVAP VER

Yorumunu gönder
Adınızı girin