İkinci El Kitap ve Uyandırdıkları …

2
183

İkinci el kitaplar her insanda farklı duygular uyandırır. Bazısını alıp götürür, bazıları acaba kim okumuş diye merak eder, koleksiyonculuk yapacak insanlar da yok değildir hani. Bazen o kitaptaki küçük bir not bile insanları hayrete düşürür, bazı zamanlarda kitapların içinde notlar, yapraklar ve insanların hayatlarına dair küçük  bir zaman makinesi gibi gelir. Merak denilen duygu o zaman uyanır ki, insan denilen varlığın ne kadar enteresan bir yaratık olduğu anlaşılır.  Hele ki alınacak kitap sbs, yds, lys vb gibi bir sınav kitabı ise acaba bunu çözen kazanmış mıdır diye kafalarda ampuller yanıyordur.

ikinci-el-kitap

Birçok edebiyat takipçisi için ise ikinci el kitap farklı bir anlam taşır. İmla, yazım hatası olmadan eskilerde çevrilmiş kitabı bulmanında tek yolu budur günümüzde. Ama günümüzde bu konuda da ucuzluk bir tarih olacak gibidir. Birkaç yıl öncesine kadar 1940-1950 lerde basılmış kitabı 5 liraya sattığında sevininen kitapçılar eski ve ikinci el kitaba gelen ilginizi görünce “antika beyefendi onlar” diyerek kitaba 100-200 lira bile fiyat çekebilirler.

İkinci el kitabın bir de kokusu vardır ki; yeni kitaplarda janjan ve naylon kokusundan başka birşey bulamazsınız malum kapitalizm üretim ve maliyet meselesi olunca ölüyü bile diriltip piyasaya çoğaltıp sunabilmektedir.

İkinci el kitabı birçok insan eski püskü kitap olarak görürüyor . Birçok sahafta kitaplar neredeyse kağıt değerinin altında satışta olabiliyor. Birçok üniversite öğrencisinin bile bahanesini ortadan kaldıracak bir yapıdır aslında. Kitap çok pahalı hüloğğ diye haykırışlarını boşa düşürürcesine  ben bedavadan az pahalıyım hatta su fiyatına alabilirsin beni diye bağırır raflarda toz tutan bu kitaplar.

İkinci el kitabı çok uygun fiyata satın aldığınızda hem korsan kullanmamış oluyorsunuz hem de  yukarıda yazan duyguları bir şekilde yaşamanıza katkıda bulunuyor.

 

Günümüzde e-ticaretin de içinde büyük yer etmeye başlamıştır ikinci el kitaplar.  Bu konuda Ankakitap.com sitesinde de 35-40bin adet kadar olan kitaplara bir kahve fiyatına sahip olabilirsiniz. Tavsiye ederim.

 

2 YORUMLAR

  1. 2 yıl önce sınavlara çalışırken en çok düşündüğüm şey “acaba bunu çözen kazanmış mıdır” 😀 ben kazandım

CEVAP VER

Yorumunu gönder
Adınızı girin