Staj Başlatma Sınavına 1 Ay Kala Nasıl Ders Çalışmalıyım?

1
509
Staja Başlama Sınavına Nasıl Hazırlanılmalı

Sınava hala çalışmaya başlamamış veya çalışsamda geçemem diyen arkadaşların özellikle okumasını diliyorum. Her şeyden önce zihnen bu sınava başlamanız gerekiyor. Kafanızda geçemem zaten, boşuna çalışıyorum gibi şeyleri çıkarmanız gerek .

1 ay az bir süre değil bu sınav için. Az biraz temeliniz varsa ;( zaten bu sınava lisans mezunları başvuruyor  zaten bir temel mevcut)  1 ayda başarılmayacak bir sınav değil . Öncelikle sınava karşı olan psikolojinizi yenilemeniz gerekiyor. Bu sınavı kazabilecek durumda olduğunuza inandığınız an sınava çalışmaya başlayabilirsiniz.

Staja 1 Ay Kala Nasıl Çalışmalıyız?

Başlamak Önemlidir

Öncelikle bu makaleyi okuyorsanız sınava giriyorsunuz demektir. Bu nedenle her ne kadar az süre kalmış olsada 1 aylık etkili ve etkin çalışma ile 60-70 net yapmak oldukça kolay olacaktır. Öncelikle kafanızdaki başaramam yapamam sözcüklerini silmeniz gerekiyor. Bunun için kendimize öncelikle bir program hazırlamamız gerekiyor. Günde 1 saatten az olmamak üzere bir ders programı hazırlayıp dersleri kısım kısım özet şeklinde, bazı derslerde ise ayrıntısına kadar takılarak çalışmamız gerekiyor.

Deneme Çözmeye Hemen Başlayın

Her ne kadar yeterli bilginizin olmadığını düşünüyor olsanızda deneme çözmeye hemen başlamalısınız. Ne kadar çok deneme çözerseniz o kadar çok soru örneği görmüş olacaksınız. Bu da size sınavda ters köşe olmamanızı sağlayacaktır. Hem deneme çözerkende çözümleri iyice inceleyip o konu hakkında iyice bilgi sahibi olursunuz. 1 aylık süreci 10-15 deneme ile bitirmeniz sınav zamanı çok faydalı olacaktır.

Konuları Bölümleyerek Çalışın

Dersleri gün gün bölün ve konuları hergüne sığacak şekilde ayarlayın. Ders konularını bölümleyin özellikle takıldığınız konulara daha fazla zaman ayırın. İkileme düşmemek için bildiğinizi de iyi derecede bilmeniz size yarar sağlayacaktır.

Hergün Bol Bol Soru Çözelim

Soru çözerken yanlış yapıyorum moralim bozuluyor diyenlerden misiniz? Moraliniz bozulmasın aslında ne kadar doğru da yapsanız yaptığınız yanlışlıkların faydasının daha fazla olduğunu göreceksiniz. Üzerinde çok durmayıp atladığınız konuları soru çözümünde görme şansınız olacak o konuyu tekrar edip daha hızlı çözüme kavuşturmuş olacaksınız.

Düzenli Bir Program

Herşeyden önemlisi düzenli ve etkin bir program. Düzenli şekilde hergün konuları geçtikçe net sayılarınızın ve bilgi dağarcığınızın arttığını göreceksiniz. Takıldığınız konuları bu konu altından veya Facebook sayfaları olan : http://www.facebook.com/groups/stajbaslatmaveyeterlilik/ ve http://www.facebook.com/groups/smmm.staj.baslatma.soru.cozum/ adreslerinden sorarak da öğrenebilirsiniz.

HANGİ KAYNAKLARDAN ÇALIŞMALIYIZ?

Kaynak konusunda çok fazla çeşitlilik yok aslında Smmm Staj başlatma sınavı için. Dilerseniz sizler için ayarladığımız Staja Başlama Sınavı Ders Notları , Stajerler İçin Pratik İngilizce Notları 1 linklerinden dersleri indirip çalışabilir veya piyasada bu konuda öncü olan yayınevlerinin yayınlarına çalışabilirsiniz. Hangi kaynaklar var derseniz. Serdar toksoyun Tek kitabı est yayınları, Deha yayınları ve murat yayınları sayılabilir.

Çok Az Kaldı Stres Bastı Diyorsanız

Panik, stres yapılacak bir durumdasınız veya yapınız buna müsait olabilir. Bütün bunları kafanızdan atıp odaklanmanın tam zamanı. Her müşavir adayı bu süreçten geçiyor. Hele ki iş yaşamı bu sınav stresinin bir hayli fazlasına sahip. Süre her ne kadar az kalsa da bu sınavı geçebilmek için yeterli olduğunu düşünüyorum. Sizde başarabilirsiniz. Neden olmasın ki? 60-70 net derken  70-80 net yapmamanız içten bile değil. Önemli olan başlamak. Sınavdan sonra da bu konuya gelip deneyimlerinizi bekliyorum açıkcası ..  Şimdiden başarılar arkadaşlar.

Tekrar Sitemizde : Mali Müşavirlik kategori Altındaki yazılara gözatabilirsiniz. 

Staja başlamanın mesleğin ilk merdiveni bile olmadığını unutmayın. Daha onlarca basamak var aşmanız gereken. Staj başlatma sınavına az kaldı nasıl ders çalışılır Konusunu size aktardık 🙂 kafanıza takılanları yorum olarak iletebilirsiniz!

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunu gönder
Adınızı girin