Staja başlama sınavını kazanmak !

3
276

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olmanın yolu ilk olarak lisans bitirmek daha sonra Türmob’un düzenlediği Staja Giriş sınavına girmek gerekiyordu. Aslında çok muhasebe işini sevemesemde en azından kendimi deneme adına dosya açtırıp sınava kaydoldum. İlk Ekim ayındaki sınava hem çalışmamış olmanın verdiği hal, hem işlerdeki yoğunluk nedeniyle gitmedim. İkinci sınavada gidemeyecektim ama hem hava değişimi olsun hemde gidip en azından soruları göreyim diye gittim. Gitmeden önce internette bayağı bir kaynak taraması yapmıştım. Bu kaynakları gene bu blog’da şu linkte paylaşmıştım (https://bilgiliblog.com/staja-baslama-sinavi-ders-notlari/) . Her ne kadar muhasebe, maliye ve işletme okumuş olsamda muhasebenin sıkıcılığı beni pek kendine çekmiyordu açıkcası. Sürekli aynı işleri yapmak belkide genç olduğumuzdandır sıkıcıydı.

Sınav için elimde hiç kaynak yokken netten kaynakların hepsini işyerinden indirip eve götürdüm. Açıkcası hiç çalışmayacağımı bile bile götürmeyi denemem bile deliceydi benim için. Daha sonra netteki yorumlara bakarak Ercan Serdar Toksoy (EST) (SMMM Staja Başlama) Konu anlatımlı kitabını aldım. Kitabı almamda açıkcası pek birşey değiştirmedi çalışırım diye düşündüm ama İnternet projeleri, kosgeb’den alacağımız işyeri kredisi için rapor hazırlamak filan derken sınav gelmiş çatmıştı.

Sınavdan bir gün önce istanbula gittim. Okula bir google maps üzerinden göz gezdirdim 2 saatlik yolum var diye hasta hasta yola çıkıp sınava girdim. Aslında hiç çalışmamış olmanın ve özellikle o gün deli gibi grip olmam nedeniyle sınavı geçip geçmememin çok bir önemi yoktu açıkcası. Sınava başladıktan sonra. Sorularda biraz biraz zorlanmaya başladım. Sayfaları hızlı hızlı çevirip yapabileceğim sorulara göz gezdirip hızlı hızlı yaptım. Sınav son 15 dakikaya kalmadan komple bitiverdi. Sınav bitince açıkçası 50 kadar soruda emindim. Sınavdan çıktık evime döndüm daha sonra facebook gruplarında geçme için ortalamalar verilince şaşırdım. 50 doğru soruya sınavın geçilebileceği konuşuluyordu. Altında ise sınavın çok zor olduğuna dair onlarca yorum gelmişti. Soru ve cevapları indirip kontrol etmeye başladım . Minimum 50 alan -12-13 tane de genel yetenek genel kültür çözmüşüm hatırlayabildiğim kadarıyla. Bu konuşulanlara göre sınavı geçtiğim anlamına geliyordu kısaca. Bu sınava defalarca giren arkadaşlarımda vardı hepsinin hemen hemen söyledikleri şey bu sınav çok zor demekti.  130 sorudan 50 soru cevaplamanın çok zor olmadığını düşünüp bunu paylaştığımda hışımla bi herkesin üzerime geldiğini gördüm. Herşeyin çok kolay olmadığını herkesin bilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Birçok insanın direk kaynak yok kaynak diye yazması düşündürdü beni. İktisadi idari bilimler bitiren bir öğrencinin temel bilgileri ile bile bu sınavı geçebileceğini düşünüyorum. Tahmin ettiğim şey ise 2 yıllık bir bölüm bitirip açıktan bunun üzerine okuyan birçok arakdaşımızın işlerini çok iyi yapmalarına rağmen sınavlarda zorlanmalarının sebebinin akademik eğitimden kaynaklandığını düşündüm. Benim yaptığım neredeyse her soru Pamukkale Üniversitesi- Maliye hocalarının anlattığı üzerinde durduğu şeylerden ibaretti aslında. Hani temel seviyede bile dersi dinleyerek anlayarak okulu bitiren insanların bu sınavı bir kerede geçememesi üzücü.

Kaynak isteyen arkadaşlar var hala… Kaynaktan çok bize konuları yazın sayfalarca olsa bile içinden sorun diye düşündüklerini düşünüyorum . Aynı kalıpta benzer sorular sorun ki biz yapalım . Benim anladığım bu. Buna karşı eleştirilerde gelmedi değil ama gerçekten art niyetimin olmadığını belirtmek istiyorum. Evet herkes benimle aynı eğitimi almamış olabilir, daha iyi eğitim almış olanlar olabilir, yada hayat şartları farklı yerlere getirmişte olabilir. Konuyu dağıtmadan kitap okuyan, gündemi takip eden mesleki bilgisini bu yönde geliştiren arkadaşların bu sınavı bir kerede verebileceklerini düşünüyorum …

Ayrıca sitemizde :

Makaleleri de okuyarak kendinize bir yol çizebilirsiniz.

Kendinize İyi Bakın. İyi Kötü yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın …

Alttaki yazıyıda okumakta fayda var.

İktisadi İdari Bilimler Okuyanlara Tavsiyeler

3 YORUMLAR

  1. doğru söylüyorsun, ancak bunu sadece öğrencilere atmak hoş değil. Malesef ne eğitim sistemi ne müfredat tam değil. Eksik olunca da böyle saçma sapan sınavlar ortaya çıkıyor. Verilen emekler boşa gidiyor..

  2. sadece sizin bakış açınızdan öyle. sorular çok kapsamlı geliyoır. sonuçta bu staja başlama sınavı mali müşavir oluyorsun sınavı değil

CEVAP VER

Yorumunu gönder
Adınızı girin