Stres ile Başa Çıkmak İçin En Kolay Yol : Stres Yönetimi

13
336

Stres Yönetimi

Stres Nedir?

Stres;  hayatımızda yaşadığımız değişikliklere bedenen ve zihinsel olarak verdiğimiz tepkilerdir. Aslında stres normaldir ve insanı tetikleyen birşeydir. Fakat artmaya ve benliğimizi ele geçirmeye başladığında hem sağlığımıza zarar verir hem de hayat kalitemizi düşürür. Bu yüzden stresten uzak durmak ve stressiz yaşamak için tabiri caiz “direnmemiz” gerekiyor.

İnsanları kırmamak için ‘hayır’ demekte zorlanırız birçok zaman. Ancak ağzımızdan çıkan ‘evet’ler gün gelir hayat ipinin elimizden kayıp gitmesine neden olur. Çizemediğimiz veya çizmediğimiz sınırlar bizi daha stresli canlılar haline getirir.

Etrafımızdaki herkes bizden bir şeyler ister. İyi ya da kötü , dost düşman fark etmez. Bizden birşey istendiğinde insanları kırmamak için de ‘hayır’ demek de zorlanırız.Bu gibi durumlarda ise ; ağzımızdan çıkan gönülsüz ‘evet’ler ile endi özümüzden verip hayatımızda fedakarlıklar yapmak zorunda kalırız. Ve bu ‘evet’ler devam ettikçe hayatımızın iplerini elimizden kaçırırız. Etrafındaki insanlarla sınır çizemeyen  insanlar daha streslidir. Bundan kurtulmanın ilk şarkı ise kendinizi dinleyip istemediğiniz ne varsa ‘hayır’ diyebilmektir.

Peki Korkulacak Düzeyde Stresli Misiniz?

Gelin birlikte  ilk olarak küçük bir test uygulayalım.Eğer Aşağıdakilerin yarısından fazlası sizin için de geçerli ise evet sizde streslisiniz.

 • Uykuya dalmakta zorlanırım
 • Çok küçük olaylar bile beni gerebilir
 • Yapmam gereken çok şey var ama benim zamanım yok
 • Baş ağrısı veya mide problemleri yaşıyorum
 • İnsanların benim sevmesini önemserim
 • Kendimi hep yorgun hissederim.

Yukarıdaki testteki cevapların yarısından fazlası aynen sizde de mi var.Streslisiniz ama korkmayın kendiniz bundan kurtarabilirsiniz.

Mükemmeliyetçi Olmayın

Mükemmeliyetçilik adeta hava ve duman ile boğuşmaya benzer. Çünkü insan bir türlü içindeki o mükemmel olma sınırına bırakın varmayı yaklaşamaz bile. O kadar koşmanıza rağmen kendinizi hep gergin, stresli hissedersiniz. Değişin, hata yapmaktan korkmayın ki sizi yiyip bitiren bu strese bir son verin.

Sürekli paylaşımda bulunun

Bir sıkıntı yaşadığınızda bunu içinizde tutuyorsanız, zihin bir süre sonra devamlı bunu düşünmeye odaklanarak sizin kendi iç sesiniz ile de senaryolar üretmeye başlar. Böylece ilk başta bize yalnızca sıkıntı veren olay, yavaş yavaş bizi ezmeye başlar. Bundan dolayı, hep içinizde tutmayıni paylaşın paylaşın ki  kendinizi yiyip bitirmeyin. Kiminle paylaşayım kimsem yok diyenlerdenseniz kendinize mektuplar yazın. Paylaşınca göreceksiniz ki; içinizde büyüttüğünüz şey herkesin yaşayabileceği problemler ve o problemlerin herbirinin de birer çözümü vardır.

Arka Bahçe’nize Uğrayın

Kendiniz olabildiğiniz yeriniz olsun. Bir arka bahçesi olan insanlar depresyona ya da stresi daha rahat atlatırlar. Bu bir hobi olabilir, tatil olabilir hoşlandığınız herhangi birşey olabilir…

Kendinize vakit ayırmayı unutmayın. Can sıkıcı olaylar yaşadığınızda hemen duygusal anlamda kendinizi yıpratma yolunu seçmeyin mesela, kendinize frenlemesini bilin.  Kendinize ‘en kötü ne olabilir ki ?’ diye sorun. Cevabını sakin bir şekilde düşündüğünüzde en kötü ihtimalin bile kötü olmadığını anlayabilirsiniz.

 

13 YORUMLAR

 1. […] insanlarda stres, tedirginlik korku baş göstermeye başlıyor. Her genç bunları tadacaktır. Stres yönetimini nasıl yapacağınız konusuna da değineceğiz. Ygs sınavına bugun ile birlikte 52 gün […]

 2. Stres ile başa çıkmak sadece tek başımıza yapılacak bir iş değil bence çevre ve aile çok önemli derecede rol oynuyor. Yazı için teşekkürler.

 3. Stresi azaltmak için geziler, yürüyüşler yapabilir doğal ortamlardan yararlanabilirsiniz. Faydalı bilgiler için teşekkür ederim.

 4. Bir sitede okumuştum, aynanın karşısına geçip canavarca hareketler yapmak ve canavarca gülmek stresi azaltıyormuş denedim ama pek azaldığı söylenemez. Sizlere de tavsiye ediyorum o yüzden belki düzelenler olur.

 5. Pandemi ile savaştığımız şu günlerde ne yazık ki stresslede başa çıkmak zorunda kalıyoruz. Açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkür ederim.

 6. Stres ile başa çıkmak çok kolay cümlesi bile bence stresi hafife almak oluyor. Stresle başa çıkabiliriz ama hiç de kolay değil maalesef 🙁

CEVAP VER

Yorumunu gönder
Adınızı girin