Sweet Sour Mix Yapımı ve Hazırlanışı

0
434
Sweet sour mix yapımı
Sweet Sour Mix Nasıl Yapılır

Sweet Sour Mix Yapımı

Sweet  Sour Mix, aynı zamanda sour mix veya bar mix diye de adlandırılan, hemen hemen her barda yer alan bir kokteyl karışımıdır. Genellikle margaritayla birlikte tüketilen Sweet & Sour Mix’in kelime anlamı da İngilizce ‘tatlı ve ekşi karışımı’ manasına geliyor.

Her ne kadar mükemmel bir lezzet sunsa da, Sweet & Sour Mix yapımı aslında o kadar da zor değil ve rahatlıkla evde de hazırlanabilir. Dolayısıyla artık Long Island’la, Margarita’yla, Gin Fizz’le içilen bu sosu kendiniz de yapabilirsiniz.

Peki, Sweet & Sour Mix nasıl hazırlanır?

Öncelikle bazı Sweet & Sour Mix tariflerinde portakal suyu tercih edilse de, tarifin orijinalinde bulunmuyor. Her ne kadar bu sizin damak tadınıza kalmış olsa da, biz kokteyl sosumuzda portakal suyu kullanmayacağız. Malzemeler şu şekilde olmalı:

3 bardak su

3 bardak şeker

2 bardak taze limon suyu

2 bardak taze misket limonu suyu

Her ne kadar misket limonu yerine normal limon kullanma şansınız olsa da, tercihiniz misket limon olsun. Ayrıca tavsiyemiz limon suyunu hazır değil, taze kullanmanızdır. Malzemeleri hazırladıktan sonra, ilk olarak suyla şekeri geniş bir tencere içine boşaltarak kaynatmaya başlayın. Tüm şeker eriyip ortadan kaybolana kadar, tencere orta ateşte kaynasın.

İşlem bittikten sonra malzemeyi başka bir kaba dökün ve üstüne limon suyuyla misket limonu suyunu ekleyin. Ardından soğutmaya bırakın, hatta buz gibi olana kadar bekleyin. Artık Sweet & Sour Mix sosunuz hazır, afiyet olsun! İsteğe göre içine nane yaprakları da ekleyebilirsiniz.

Ayrıca eklemek gerekiyor, Sweet & Sour Mix için dediğimiz gibi farklı tarifler de var. Hatta bu kokteyl soslarından kimisine yumurtanın beyazı dahi dökülür fakat biz en sade – basit hâlini anlatmayı tercih ettik.

Soğuk içmenizde fayda var :). Şekerini de kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunu gönder
Adınızı girin