Vakumlu beton nedir?

0
207

Teknolojinin gelişmesiyle beraber inşaat sektöründe de birçok yenilik oldu. Artık binalarda , otoparklarda , sokaklarda farklı farklı beton uygulamaları görür olduk. Cam gibi parlayan beton, renkli beton hatta ve hatta parke taşı gibi görünen betonlar bile görebiliyoruz. Bu uygulamaların neredeyse hepsinde vakumlu beton dediğimiz beton sistemi kullanılıyor.

Vakumlu Beton Nedir?

Vakumlu beton,  beton uygulandıktan hemen sonra betonun yüzey kısmına konulan vakumlama (vakum) panelleri ve birer vakum pompası vasıtasıyla karışımın içindeki suyun belli bölümünün beton içinden uzaklaştırılması ile elde edilir. Vakumlama uygulaması yapıldıktan sonra yüzey derinliğinden 20-35 cm kadar derindeki bölgede bulunan suyun %30 kadarı alınarak yapılır. Yaygın olarak yapılan işlem ise 15 cm kadar derinlikteki betonlarda 5de 1’i kadar  olan beton karışımından suyun vakumlanarak alınması olarak yapılır. Çimento ve su oranlarının azaltılmasından sonra daha yüksek dayanıklılıklar sağlanır. Özellikle geniş yüzey alanı olan ve fazla kalınlığı olmayan alanlarda ideal şekilde uygulanmaktadır.

 

Vakumlu Beton Nerelerde Kullanılır?

Özellikle okul sahaları, helikopter pistleri, otoparklar, catering firmaları öncelikli olarak kullanılsada betonun değebileceği heryerde kullanılmaktadır.

Vakumlu Beton Firmaları Arasında VAKUM BETON firması ön plana çıkmaktadır!

CEVAP VER

Yorumunu gönder
Adınızı girin