WordPress Yeşil Bar Ssl Sorunu & Çözümü

9
249

ssl-sertifika

Ssl sertifikalarının artık seo için gerekli olduğu aşikar. Google sertifikası olan sayfaları daha yukarılara taşıyarak bir nevi güvenli ve güvensiz site ayrımı yapıyor. İnternet sitesi yaparken önceliklelerimizi yazarken domain – host ve tasarımdan daha önce olması gereken şey artık Ssl sertifikalarıdır.

Ülkemizde birçok host sağlayıcı cpanel lisansları içinde shared(paylaşımlı) güvenlik sertifikalarını ücretsiz sunuyor. Cpanelin kendisinin sağladığı sertifikaları kullanarak sitelerinizi https yani ssl uyumlu hale getirebilirsiniz.

WordPress Kurdum Yeşil Bar Çıkmıyor , Admin panelinde yeşil bar var ancak sitede yeşil bar gözükmüyor veya sertifika aldım yeşil görünmüyor diyenlerdenseniz sorununuzun çözümü üç adımda mümkün.

Ssl sertifikasını kurduktan sonra wordpress sitelerde yapmanız gereken 2 adım var. 

WordPress Ssl Ayarlarını Yapmak

Htacces Dosya Ayarlarını yapılandırmak.

Adım Htacces dosya içeriğine sitenizi eklemek. Eğer subdomainsiz kullanıyorsanız sitenizi htaccess dosyanıza eklemeniz gereken kod
RewriteRule ^(.*)$ https://bilgiliblog.com/$1 [R,L]

Kırmızı ile belirtilen kısımda’ki blojen.com yerine kendi sitenizi yazdığınız taktirde wordpresste http olan tüm linkleriniz yazdığınız kod ile birlikte https olacaktır. Ayrıca wordpress ayarlar > genel kısmından da site adreslerini https  ile değiştirmeniz gerekmektedir.

Sitenizdeki Verilen Linkleri Http ile değiştirmek

Link Çıkarıcı Sayfasına girerek sitenizin adresini giriniz. Gelen linklerde site dışı olan linklerin http olan kısımlarını https olarak değiştiriniz.

Son Adım

WordPress Https Eklentisi Kurulup Ayarları Yapmak

Wordpress https eklentisi
WordPress https eklentisi

Son olarak WordPress https Eklentisini kurarak Force ssl kısmını seçip diğer ayarları ellemeden kaydetmeniz olacaktır.

Daha Sonra siteniz yeşil bar olacaktır. Google sizi güvenli site olarak görecek ve yükselmeye devam edeceksiniz :). Etkisini 2 gün sürmeden görmeniz mümkün. Kafanıza takılan sorunları konu altında yorumda belirtin en kısa sürede dönüş sağlanacaktır.

 

 

 

9 YORUMLAR

  1. Merhaba hocam wordpress’e eklenti kurduğumda problem olusuyor. Sayfa beyaz ekranda görünüyor. Bunu nasıl düzenleyebilirim?

  2. Hıdır bey öncelikle yazı için teşekkürler ben bu ssl konusunu hostçumla konuştum kendisi bunu sağlayamayacağını söyledi. Eskiden çalıştığım Hostgator firmasında Paylaşımlı SSL desteği sunulduğu söyleniyor anasayfasında yazan bu. Hostgator satın alıp sitelerimi oraya taşırsam bu sorundan kurtulmuş olurmuyum acaba? Hostgator satın alıp bu eklentiyi kurmam yeterli olacakmı. Teşekkürler.

  3. Hocam merhaba,

    Temizlik sektörü için kurduğumuz siteye SSL almıştık. firma ismi vermeyeceğim ama ………tescil.net’den 1 aydır sıkıntı vardı çözemiyordum. Ayarlar kısmında belirttiğiniz .htacess kısmına kodu ekledikten sonra düzeldi. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  4. […] htaccess dosyanıza ekledikten sonra bu sorunuda aşmış oluyorsunuz. WordPress siteler için http’den http’ye geçiş konusundakini uygulayanların da gene https eklentisini kaldırmaları […]

CEVAP VER

Yorumunu gönder
Adınızı girin